האם לדעתך חשוב להניח תפילין יום יום
לקישורים נוספים...
נשיא המדינה שמעון פרס מניח תפילין עם ידידו הרה"ח ר' מאיר זיילר מנחלת הר חב"ד.
חב"דניק מניח תפילין
הרבי עם תפילין
ישראל
תפילין של בר-מיצווה
תפילין בבולביה
זוג תפילין
קצין מניח תפילין במטוס
תפילין בגובה 36,000 רגל
לתמונות נוספות...
tzvika770

עובדיה חממה זכה בפרס שר התרבות

הפרס למלחין השנה בתחום הזמר העברי הוענק לחממה על לחניו באלבום "שמים וארץ", ובעיקר על "אנא בכוח". חברי ועדת הפרס: "בין לילה הפך השיר לנחלת הכלל ונועדו לו חיי נצח בזמר העברי"

מרב יודילוביץ' 

פורסם:  25.07.07, 15:34

 

פרס שר התרבות בתחום הזמר העברי לשנת 2006 הוענק למלחין עובדיה חממה, כך הודיעה הבוקר (ד') ועדת הפרס ברשותו של רוני וייס. חברי הוועדה שכללה את המוזיקאי מני בגר, ואת שדר "קול ישראל" נעם גיל אור, העניקו את הפרס לחממה על מכלול יצירתו באלבום "שמיים וארץ", ומתוכו ציינו כבולט במיוחד את לחן השיר "אנא בכח". בנימוקיהם כתבו השופטים: "התרשמנו במיוחד מהקו האמנותי המקורי וממכלול היצירה המוזיקלית והאיכותית שבאה לידי ביטוי באלבום שמהווה מרקם ישראלי ייחודי באווירה רוחנית ומרגשת".

 

את ההודעה על הזכייה קיבל חממה אמש בטלפון על ידי השר ראלב מג'אדלה. על הזכייה בפרס אמר חממה: "יש פה אולי לקח מסוים שהתמדה, אמונה בדרך ומסירות, בסופו של דבר משתלמים, גם אם לוקח לזה 20 שנה. הגעתי למוזיקה מתוך אהבה. לא למדתי מוזיקה וזה לא שהחלטתי שבא לי להיות זמר או מלחין, האהבה הוליכה אותי וגם בזה יש מסר".

 

את הזכייה, הוא רואה בין היתר, כפרס על אהבת ישראל. "אני חושב שיש בבחירת השופטים אמירה מסוימת של אהבת ישראל. הם הראו מגדלור ואופק יצירה חדש ליוצרים מתוך התרבות והשורשים שלנו והתעלמו קצת מהאפנות החולפות. אולי בזה הם אומרים שדברים שיוצאים מהלב בסוף גם חודרים אל הלב".

 

את הפרס, בסכום 30 אלף שקל, הוא מתכוון לחלוק עם שותפיו ליצירה, אמנים דתיים עמם הוא עובד לאורך שנים, בהם נסים מולגן, גיל עקיביוב, איציק אשל וגד אלבז. "בלעדיהם וללא מניין הקולות והקדושה של הטקסט 'אנא בכוח', לא היינו מדברים היום", הוא אומר, ומוסיף, "באופן סמלי נעשה פה מעין טקס העברת הלפיד, מכיוון שבשנה שעברה זכה בפרס אהוד בנאי שהוא חלק ממניין הקולות של השיר, וגם לו יש חלק בהצלחתו".

 

חודר אל הלבבות

חממה מספר כי בצהרי אתמול, שעות לפני שהגיע הטלפון מהשר מג'אדלה, פנה אליו יהודי בבקשה לתרומת ערכות תפילין לילדים מחוסרי יכולת שהגיעו לבר מצווה. "אחרי שקיבלתי את ההודעה על הזכייה, היה לי ברור מה תשובתי לאותו יהודי. אחרי הכל האלבום הזה כולו נעשה מתוך אהבת ישראל, וחיזוק הקשר של הילדים דרך הנחת תפילין הוא חשוב". בשבועות האחרונים החליט חממה להוסיף פסוק שנשמט בטעות מהשיר "אנא בכוח" שהלחין. "תיקנתי והלחנתי את המשך הפסוק ובזה למעשה אסיים - ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד", הוא מסכם.

 

מחזור שירי התפילה והפיוט "שמים וארץ", ובעיקר "אנא בכוח", שהולחן למילות תפילה עתיקה מן המקורות, הפך בשנה האחרונה להמנון סוחף ומרגש המושר בפי כל וחודר אל הלבבות, כך כתבו חברי ועדת הפרס בנימוקיהם וציינו כי השיר הצליח לחדור לקשת רחבה של ציבור בישראל.

 

"המוזיקה באלבום משלבת מוטיבים המבטאים במידה רבה את הרקמה התרבותית של החברה בישראל על גווניה ואמונותיה. השירים משקפים עבר והווה ומצאו מקום בליבו של קהל ישראל מגוון ורחב, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילוניים ובני כל העדות. שיתופם של אמנים ממגזרים שונים תרם אף הוא לרב גוניות היצירה".

 

פרסי שר התרבות לזמר עברי מוענקים מזה שלוש שנים ליוצרים, כותבים, מלחינים ומבצעים שבלטו במיוחד בעשייתם המוזיקלית בשנה החולפת. בימים הקרובים יתכנו ועדות שיפוט נוספות לבחירת הזוכים בקטגורית מפעל חיים, מבצע השנה, כותב השנה ופרס ליוצר בתחילת דרכו.

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

רפלקסולוג (73)
נועה (43)