האם לדעתך חשוב להניח תפילין יום יום
לקישורים נוספים...
תפילין בבולביה
תפילין בגובה 36,000 רגל
חב"דניק מניח תפילין
נשיא המדינה שמעון פרס מניח תפילין עם ידידו הרה"ח ר' מאיר זיילר מנחלת הר חב"ד.
תפילין של בר-מיצווה
זוג תפילין
קצין מניח תפילין במטוס
ישראל
הרבי עם תפילין
לתמונות נוספות...
tzvika770
השאלה
כיצד יש לבדוק את כשרות התפילין?

תשובת הרב

הנושאים מרובים, ונזכיר כמה מהבולטים שבהם:

הרצועות: רוחבן המינימלי - 9 מ"מ. הרוחב צריך להישמר גם במקום הקשרים וההידוק על היד והראש. לפעמים הרצועה מתכווצת ויש להחליפה. הרצועות צריכות להיות שחורות היטב, ובמקום שבו הן נשחקות, יש להשחירן מחדש. העיבוד וההשחרה חייבים להיעשות בכוונה לשם מצווה, ולאחרונה ניתן להשיג גם עבודת-יד בהשגחה טובה.

ה'בתים': ברוב ה'בתים' ה'פשוטים' אין המחיצות בין ה'בתים' של ראש עשויות כהלכתן. בבתים המהודרים נפוצות בעיות של פגמים שונים, דוגמת שימוש בדבק וב'מרק' ועוד. לפי מיטב ידיעתנו, ניתן כיום להשיג 'בתים' מהודרים ביותר, 'גסות', וכן 'פשוטים מהודרים' המיוצרים בפיקוח מוסמך, אך דווקא על ייצור סוג הביניים, 'דקות', אין פיקוח!

הפרשיות: מצויות בשוק פרשיות שנכתבו מראש בצורה שאינה עונה על דרישות המינימום של ההלכה. במיוחד מצוי הדבר בסוגים הקטנים והזולים, ה'משוחים'. גם כשהכתיבה הייתה כראוי, נוצרים במשך הזמן סדקים ודהייה של הכתב. הדבר מצוי ביותר בפרשיות הכתובות של קלף 'משוח', שה'משיחה' מתקלפת או נסדקת במהירות רבה. רצוי מאוד שהפרשיות ייבדקו לפחות פעם אחת גם על-ידי מחשב.

אמינות: בעיות רבות לא ניתן כלל לגלות בבדיקה, כגון: אי-כוונה לשמה, כתיבה 'שלא כסדרן', פגמים ב'בתים' ועוד. לכן יש לפנות אך ורק לסופר סת"ם או לסוחר אמין, לפי המלצת רב מוסמך הבקי בהלכות אלו.

מקורות: ראה שו"ע או"ח סימנים: לב, לג, לו ועוד
הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

רפלקסולוג (73)
נועה (43)